Cera trądzikowa – jak o nią dbać?
Cera trądzikowa – jak o nią dbać? Oczyszczanie, tonizacja, nawilżanie, makijaż.
Cera trądzikowa jest bardzo specyficznym rodzajem skóry. Wymaga wyjątkowego podejścia, konsekwencji w pielęgnacji czy diecie. Osoby, które borykają się z tzw. pryszczami, często szukają lub sięgają po dziwne sposoby na pozbycie się trądziku. Kluczem do wygojenia cery trądzikowej jest wielotorowe działanie, nie zaś wybiórcze stosowanie zaleceń dermatologicznych. Jak właściwie dbać o cerę z problemem trądziku, co suplementować i jak dokładnie pielęgnować?
Jak powstaje trądzik?
Trądzik pojawia się najczęściej w okresie dojrzewania, ale coraz częściej jego objawy występują również u osób dojrzałych. Trądzik powstaje na skutek nadmiernego wydzielania hormonów męskich (kobiety też je mają w niewielkich ilościach) prowadzi to rozrostu gruczołów łojowych i nadprodukcji łoju. Nie zawsze jest to spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, ale jest to skłonność skóry do zamieniania hormonów w ich bardziej aktywną formę.
Trądzik pojawia się najczęściej w tzw. strefie T (czoło, broda, nos) oraz na plecach i dekolcie. W tych miejscach jest najwięcej gruczołów łojowych. U większości młodych kobiet wykwity skórne i ropne zmiany pojawiają się przed miesiączką i znikają na początku nowego cyklu i wtedy skóra wraca do normy.
Cera trądzikowa – rodzaje i przyczyny
Zazwyczaj za głównego winowajcę uważa się hormony androgenowe. Jednak źródło trądziku może leżeć również w innych czynnikach, chociażby predyspozycjach genetycznych. Do innych przyczyn zaliczamy natomiast:
- stres;
- przyjmowane leki;
- niezdrową dietę;
- palenie papierosów;
- nadmierne spożywanie alkoholu;
- niewłaściwą pielęgnację.
Źródło schorzenia determinuje rodzaj trądziku. Najczęściej spotykany jest trądzik pospolity, zwany inaczej młodzieńczym. Wspominaliśmy już o nim wcześniej – jego powstanie wiąże się ze zmianami hormonalnymi w okresie nastoletnim. Należy jednak zaznaczyć, że wypryski nie zawsze znikają samoistnie i walka ze zmianami skórnymi może trwać nawet długo po 20. roku życia.
Inną odmianą tego dermatologicznego problemu jest trądzik różowaty. Objawia się powstaniem czerwonych krost oraz rozległych plam na skórze. Niestety do dziś nie zostały dokładnie rozpoznane przyczyny tej choroby. Wśród możliwych czynników ryzyka wymienia się m.in.: zakażenia bakteryjne, zaburzenia funkcjonowania naczyń krwionośnych, złą dietę czy stres.
Trądzik może być również wynikiem reakcji alergicznej – często jest tak w przypadku niemowląt i małych dzieci, a także osób pracujących w zanieczyszczonym środowisku.
Cera trądzikowa – wpływ diety
Dieta ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie skóry, tym bardziej w przypadku problemów z trądzikiem. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym (IG), czyli z dużą ilością łatwo przyswajalnych cukrów prostych, sprzyjają nadprodukcji sebum, a w konsekwencji pojawianiu się kolejnych niedoskonałości. Ponadto niedostateczny udział w diecie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (WNKT) może doprowadzić do zmniejszenia płynności łoju, co skutkuje zablokowaniem ujść gruczołów łojowych, nieprawidłowościami w rogowaceniu i pojawieniem się zaskórników.
Witaminy i składniki mineralne, na które należy zwrócić uwagę przy problemach ze skórą trądzikową, to:
- witamina A (odpowiada za normalizację wydzielania łoju),
- witamina D (hamuje rozwój bakterii C. acnes, wpływa na skład wydzielanego łoju i profil cytokin prozapalnych),
- witamina PP,
- biotyna (hamują wydzielanie sebum),
- cynk i selen (zaobserwowano ich obniżony poziom u osób z trądzikiem),
- krzem i siarka (złuszczają naskórek, działają bakteriobójczo oraz grzybobójczo).
Makijaż i demakijaż skóry z trądzikiem
Makijaż pomaga ukryć nieestetyczne zmiany skórne, jednak należy stosować go z umiarem i dużą dozą rozsądku. W przeciwnym razie może sprzyjać zaostrzeniu zmian skórnych. W przypadku skóry trądzikowej dobrze sprawdzają się podkłady mineralne bazujące na naturalnych składnikach, które nie blokują porów. Po mocno kryjące fluidy sięgaj raczej okazjonalnie. Wiele marek oferuje również specjalne kolekcje antybakteryjne przeznaczone właśnie dla skóry z trądzikiem. Niezależnie jednak, jaki rodzaj makijażu wybierzesz, bezwzględnie pamiętaj o regularnym myciu pędzli i gąbeczek do podkładu czy pudru, które są siedliskiem bakterii.
Jeśli się malujesz, dbaj o dokładne usunięcie pozostałości kosmetyków podczas wieczornej pielęgnacji. Oprócz płynów do demakijażu masz do wyboru olejki lub balsamy oparte na tłuszczowej bazie. Po nich należy dokładnie umyć twarz używanym na co dzień produktem oczyszczającym.
Pielęgnacja cery trądzikowej krok po kroku
Jeśli chcesz prawidłowo zadbać o skórę ze zmianami trądzikowymi, przestrzegaj codziennego rytuału pielęgnacyjnego. Nie wystarczy mycie twarzy standardowymi mydłami, ponieważ kluczowe jest kompleksowe podejście do problemu. Poniżej wyjaśniamy, jak krok po kroku dbać o cerę.
Krok 1: Oczyszczanie
To podstawa pielęgnacji, bo zapobiega powstawaniu nowych zmian i pomaga łagodzić te istniejące. Dokładnie myj twarz rano i wieczorem, a jeśli masz taką możliwość, również w środku dnia. Stosuj łagodne żele i pianki antybakteryjne.
Krok 2: Peelingowanie
Złuszczanie należy przeprowadzać co najmniej raz w tygodniu lub według zaleceń dermatologa. Martwy naskórek, którego nie usuwasz, może blokować ujście porów oraz zaostrzać trądzik. W przypadku delikatnej cery najlepiej wybierać łagodne peelingi enzymatyczne. Nie stosuj ich jednak przy otwartych ranach i wyraźnych stanach zapalnych.
Krok 3: Tonizowanie
Oczyszczanie za pomocą kosmetyków myjących może zaburzyć pH skóry. Aby przywrócić jego naturalną wartość, koniecznie stosuj tonik lub hydrolat. Unikaj jednak produktów zawierających alkohol. Zamiast tego kosmetyki mogą mieć w składzie substancje ściągające i antybakteryjne.
Krok 4: Nawilżanie
To krok, o którym nie należy zapominać. Nawilżanie za pomocą kremów dla cery trądzikowej pozwala przywrócić naturalną barierę lipidową, która mogła zostać naruszona podczas wcześniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Najlepiej sprawdzą się produkty o lekkiej konsystencji, które delikatnie matują skórę, ale jednocześnie zapewniają odpowiedni poziom jej nawodnienia.
Jakich składników szukać w kosmetykach?
Wybierając kremy, żele i pianki przeznaczone dla skóry trądzikowej, zawsze sprawdzaj skład oraz dokładne zastosowanie danego preparatu. Ekstrakty z roślin, witaminy oraz minerały to najlepsze składniki, jakie pomocą Ci w codziennym pielęgnowaniu cery. Do tych szczególnie polecanych należą:
- rumianek – działa kojąco i łagodzi podrażnienia;
- zielona herbata – ma właściwości przeciwzapalne i antyutleniające;
- olejek z drzewa herbacianego – można stosować go na zmiany zapalne, działa antybakteryjnie;
- olejek z konopi – regeneruje i reguluje poziom sebum;
- cynk – łagodzi objawy trądziku i przyspiesza odbudowę komórek;
- witamina A – sprzyja leczeniu wyprysków i zapobiega powstawaniu blizn;
- kwas azelainowy – działa antybakteryjnie i redukuje przebarwienia powstałe w wyniku trądziku różowatego;
- niacynamid – reguluje pracę gruczołów łojowych, poprawia wygląd cery.
Kupując kosmetyki, unikaj przede wszystkim konserwantów i „zapychaczy”, które źle wpływają na stan skóry trądzikowej. Składnikami szczególnie niewskazany są silikony, wazelina i parafina.
Cera trądzikowa – domowe sposoby pielęgnacji.
Domowe sposoby na skórę trądzikową fantastycznie uzupełniają pielęgnacyjny rytuał. Warto pamiętać o tym, że opisane niżej zabiegi nie wyleczą samodzielnie trądziku, ale włączone do pielęgnacji zdecydowanie poprawią ogólną kondycję skóry.
Napar z rumianku
Rumianek świetnie sprawdzi się na trądzik, dzięki właściwościom antybakteryjnym i ściągającym. Jak go stosować? 2 łyżeczki rumianku zaparzyć w szklance wrzątku. Ostudzony płyn trzeba przecedzić przez sitko i w takiej postaci używać do przemywania twarzy.
Maska z aloesu
Doskonale nawilżona skóra? Z tym zadaniem świetnie poradzi sobie aloes! Wystarczy zblendować 2-3 liście doniczkowego aloesu, a powstały żel przecisnąć przez sitko i nałożyć na twarz. Taką maskę na cerę trądzikową warto stosować przynajmniej raz w tygodniu!
Maseczka z miodu
Ta najprostsza na świecie maseczka rewelacyjnie sprawdzi się przy pielęgnacji skóry trądzikowej. Miód odżywia i nawilża skórę, a do tego wykazuje działanie antybakteryjne. Wystarczy łyżeczkę naturalnego miodu rozgrzać w dłoniach i równomiernie rozprowadzić po skórze twarzy. Po 15 minutach maskę zmywamy ciepłą wodą.