Domowe kosmetyki DIY – zrób je w domu
Domowe kosmetyki – DIY które zrobisz w domu!
Domowe kosmetyki – sprawdź jak je wykonać. Kosmetyki DIY, które zrobisz w zaciszu swojego domu z domowych składników. Domowe kosmetyki są dzisiaj bardzo popularne. Z uwagi na fakt, iż wielu z nas boryka się obecnie z różnymi przejawami alergii skórnych, nie każdy może sięgnąć po gotowe rozwiązanie w postaci produktu drogeryjnego. Z pomocą przychodzą nam wtedy kosmetyki apteczne, ale nie zawsze są one atrakcyjne cenowo. Alternatywą dla nich są tzw. kosmetyki naturalne/domowe, które zawierają wyłącznie czyste składniki wiadomego pochodzenia.
Kosmetyczne handmade – wady i zalety – domowe kosmetyki
Zalety – domowe kosmetyki
Samodzielna produkcja kosmetyków ma oczywiście zarówno jasne, jak i ciemne strony. Do zalet produkcji domowych kosmetyków należy przede wszystkim wpływ na skład oraz sposób ich wytwarzania. Sprawując kontrolę tak nad jednym jak i drugim, można być spokojnym o bezpieczeństwo i wysoką jakość danego produktu. Kolejną dobrą stroną samodzielnie wytwarzanych kosmetyków jest ich cena. Dobierając składniki można korzystać z promocyjnych cen w danym sklepie, kupować opakowania o bardziej ekonomicznej pojemności bądź zastąpić droższe składniki innymi.
Wady – domowe kosmetyki
Jakie wady ma samodzielna produkcja kosmetyków? Pomijając tak oczywiste kwestie jak czas i trud poświęcony na zdobywanie niezbędnej wiedzy, poszukiwanie składników, a następnie samą produkcję, należy koniecznie wymienić chyba najistotniejszą wadę. Dotyczy ona przede wszystkim osób początkujących. O co jednak chodzi? Otóż o możliwość niepowodzenia. O ile proste receptury nie nastręczają zbyt wielu problemów, o tyle te bardziej skomplikowane mogą napsuć wiele krwi. Taką ewentualność zawsze trzeba brać pod uwagę i najlepiej już na wstępie uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości i spokoju.
Różany peeling do ciała — łatwe domowe kosmetyki
Składniki:
- 1 szklanka białego lub brązowego cukru,
- garść płatków róży (świeżych lub suszonych),
- 1/2 szklanki oleju migdałowego,
- 1 łyżka płynnego miodu,
- kilka kropli olejku z drzewa różanego.
Sposób przygotowania
Cukier wsypujemy do miseczki, łączymy z płatkami róży. Do mieszanki dodajemy olej migdałowy, miód i olejek eteryczny. Całość delikatnie rozcieramy palcami. Różany peeling do ciała stosujemy podczas relaksującej kąpieli w wannie lub pod prysznicem.
Domowy żurawinowy peeling do ciała
Jeden z najprostszych kosmetyków do wykonania w domowym zaciszu. Peeling jest podstawą codziennej pielęgnacji ponieważ świetnie złuszcza martwe komórki naskórka i pobudza skórę do produkowania nowych. Systematyczne wykonywanie tego zabiegu powoduje, że skóra jest bardziej elastyczna, gładsza i pełniejsza blasku. Doskonale ujędrnia i nawilża skórę. Do wykonania żurawinowego peelingu będziesz potrzebować:
– 1/2 szklanki mrożonej żurawiny
– 1/4 szklanki oleju migdałowego
– 2 łyżki mączki owsianej
– 1 łyżeczka gliceryny pochodzenia roślinnego
– 2 krople olejku pomarańczowego lub mandarynkowego
W blenderze zmiksuj na jednolitą masę żurawinę, glicerynę i olej migdałowy. Do powstałej masy dodaj olej trzcinowy. Dokładnie wszystko wymieszaj. Dodaj mączkę owsianą, a na koniec olejek pomarańczowy lub migdałowy. Jeżeli mieszanka ma zbyt rzadką konsystencję, dodaj odrobinę mączki. Stosuj na całe ciało!
Peeling kawowy do ciała – domowe kosmetyki
Składniki:
kawowe fusy
olej roślinny
cukier
cynamon – opcjonalnie
Peeling kawowy jest nie tylko banalny w wykonaniu, ale również tani i – przede wszystkim – skuteczny. Podstawowymi składnikami peelingu są kawowe fusy, cukier oraz olej roślinny. Można wykorzystać oliwę z oliwek, olej arganowy, olej migdałowy, a nawet olej rzepakowy lub słonecznikowy. Fusy i cukier należy wymieszać z olejem i w tym momencie domowy peeling jest już gotowy do użycia. Proporcje dobrać można według własnych upodobań. Ważne aby konsystencja peelingu pozwalała na jego łatwe użycie, nie może być więc ani za rzadki, ani za gęsty. Peeling kawowy dobrze komponuje się z zapachem cynamonu, którego niewielką ilość można również dodać do masy. Peeling nakładamy na wilgotne ciało, masujemy skórę okrężnymi ruchami, po czym spłukujemy. Uspokajamy – peeling nie farbuje trwale ani skóry ani powierzchni takich jak wanna, czy umywalka.
Balsam do ust — odżywczy domowy kosmetyk
Składniki:
- lanolina,
- wosk pszczeli,
- masło kakaowe,
- olej rycynowy,
- olej migdałowy,
- dowolny olejek eteryczny.
Sposób przygotowania
Przyszykujemy odpowiednie ilości oleju kokosowego, masła shea i masła kakaowego w zależności od tego, jaką ilość gotowego produktu chcemy otrzymać. Najprostszym rozwiązaniem będzie odmierzenie każdego z tych składników w proporcji 1:1. Dane ilości oleju oraz maseł przekładamy do naczynia i topimy w kąpieli wodnej. Tak powstałą mieszankę odkładamy do ostygnięcia. Następnie miksujemy blenderem. Otrzymany produkt wkładamy do lodówki, wyjmujemy i ponownie mieszamy — powinniśmy uzyskać delikatną, kremową masę. Możemy dodać do niej olejki eteryczne. Jeżeli użyliśmy nierafinowanego masła kakaowego, mus będzie miał delikatny, czekoladowy zapach. Stosujemy go jako balsam do ust, odżywczy krem do suchej cery, rąk i ciała.
PODKŁAD:
2 łyżeczki oleju arganowego
1 łyżeczka masła shea
1/2 łyżeczki wosku pszczelego
1 łyżka żelu aloesowego
1 łyżeczka hydrolatu np. z róży
1-4 łyżeczki tlenku cynku
1/2 łyżeczki różowej glinki
1/4-1/2 łyżeczki kakao
1//2-1 łyżeczka kurkumy
Rozpuść masło shea, olej arganowy i wosk w kąpieli wodnej. Dodaj aloes, hydrolat i mieszaj aż konsystencja będzie całkowicie gładka. Miseczkę zdejmij z ognia. Powoli dodawaj kolory. Zacznij od tlenku cynku i glinki. Dodawaj je aż uzyskasz pożądane krycie. Na tym etapie podkład będzie zbyt blady. Stopniowo dodawaj kakao i kurkumę, a kolor sprawdzaj na twarzy. Gotowy podkład przełóż do słoiczka.
KOREKTOR:
2 łyżeczki oleju arganowego
1 łyżeczka masła shea
1/2 łyżeczki wosku pszczelego
1 łyżka żelu aloesowego
1 łyżeczka hydrolatu, np. z róży
2 łyżki tlenku cynku
1/4-1/2 łyżeczki kakao
1/2 łyżeczki glinki wg uznania
Korektor wykonujemy tak samo jak podkład. Dodajemy do niego więcej tlenku cynku, ale należy z nim uważać. Zbyt dużo tlenku cynku oznacza zbyt gęsty korektor, a taki nie rozprowadza się dobrze na skórze.
PUDER SYPKI
4 części pudru bambusowego
1 część tlenku cynku
Wymieszaj te dwa składniki w pojemniczku po pudrze. Ten puder jest transparentny. Jeśli wyda ci się blady, możesz dodać do niego odrobinę różowej glinki lub np. kakao.
BRONZER:
W zależności od twojej karnacji, wybierz z kuchennej szafki to, co ci odpowiada i nie podrażnia skóry. Ja przetestowałam kakao. Nie sprawdziło się w połączeniu z nieco tłustym podkładem. Cynamon może działać drażniąco, ponieważ rozgrzewa, ale często stosuje się go jako bronzer. Może spodoba ci się w tej roli szminka, której przepis znajdziesz na samym końcu opisu.
EYELINER:
2 łyżeczki oleju kokosowego
4 łyżeczki masło shea
2 kapsułki węgla aktywowanego
Olej kokosowy rozpuścić z masłem shea w kąpieli wodnej. Po zdjęciu z ognia, dodaj rozgnieciony w moździerzu węgiel aktywowany. Całość umieść w szczelnym pojemniczku. Przechowuj eyeliner w chłodnym miejscu. W temperaturze pokojowej szybko się rozpuszcza.
TUSZ DO RZĘS:
2 łyżeczki wosku pszczelego
2 łyżeczki oleju kokosowego
5 łyżeczek aloesu w żelu lub wazeliny
1/2 łyżeczki węgla lub naturalnego kakao w proszku
kilka kropli wit. E
Wosk pszczeli, olej kokosowy i żel aloesowy (lub wazelinę) rozpuść w kąpieli wodnej. Naczynie zdejmij z gazu i dodaj do mikstury dokładnie pokruszony węgiel lub kakao. Ważne, żeby węgiel nie miał żadnych grudek, które mogłyby osiąść na rzęsach. Całość dokładnie wymieszaj i przelej do pojemniczka po tuszu. Ja pomogłam sobie lejkiem zrobionym z papieru. Możliwe, że osiągnęłam zbyt gęstą konsystencję tuszu. W takim wypadku należy dodać więcej aloesu lub wazeliny.
SZMINKA:
2 g oleju rycynowego
4 g ulubionego olejku, np. migdałowego
3 g wosku pszczelego
2 g masła kakaowego
2 g masła shea
1 łyżeczka naturalnego barwnika
- 3 krople olejku zapachowego
W kąpieli wodnej najpierw roztop wosk, dodaj masło kakaowe i shea. Na koniec płynne oleje. Wyjmij miseczkę z kąpieli wodnej i dodaj pigment i olejek eteryczny, jeśli używasz. Dokładnie i energicznie wymieszaj wszystkie składniki. Przelej masę do sztyftu po szmince lub pudełeczka. Szminka stygnie około godziny. Aby przyspieszyć ten proces, możesz ją schować do lodówki.
Pasta wybielająca do zębów
Składniki:
- pół szklanki oleju kokosowego (najlepiej nierafinowanego)
- 4 kapsułki węgla aktywnego (do kupienia w aptece bez recepty)
- kilka kropli olejku miętowego
Kolor zębów jest w dużej mierze uwarunkowany genetycznie, jednak w pewnym stopniu możemy na niego wpływać poprzez stosowanie odpowiednich preparatów. Drogeryjne i apteczne preparaty wybielające, choć skuteczne, bywają jednak szkodliwe. Zawarte w nich substancje ścierające uszkadzają szkliwo, przez co zęby są mniej odporne na działanie enzymów, kwasów oraz bakterii. Dobrą, a przy tym skuteczną alternatywą jest domowej produkcji pasta wybielająca. Wystarczy zmieszać ze sobą olej kokosowy oraz węgiel aktywny aby uzyskać doskonały preparat wybielający zęby. Krople miętowe stanowią dodatek smakowo – aromatyzujący. Gotową pastę najlepiej przechowywać w szklanym słoiczku, w zacienionym i chłodnym miejscu.
Maseczka do cery naczynkowej – domowe kosmetyki
Składniki:
- czerwona glinka
- jogurt naturalny
Maseczka z glinki czerwonej i jogurtu nadaje się idealnie do pielęgnacji skóry naczynkowej. Czerwona glinka oczyszcza skórę i wzmacnia naczynia krwionośne, a jogurt nawilża ją i natłuszcza. Czerwoną glinkę w proszku należy połączyć z jogurtem naturalnym w proporcji 1:1. Maseczkę nakłada się na umytą twarz, omijając okolice oczu. Ważne jest aby nie dopuścić do całkowitego wyschnięcia maseczki – należy ją od czasu do czasu spryskiwać wodą lub hydrolatem. Jeśli maseczka wyschnie może podrażnić skórę. Maseczkę zmywa się z twarzy po około 15 minutach, przy użyciu ciepłej wody.
Krem do twarzy
Składniki:
- 125 ml wody
- 1/2 łyżeczki gliceryny
- 90 gram oleju roślinnego – na przykład migdałowego, oliwy z oliwek
- 2 łyżki oleju kokosowego
- 12-15 g emulgatora – można wykorzystać wosk pszczeli
- konserwant ekologiczny
Przede wszystkim należy podgrzać oleje i emulgator, ponieważ muszą się dobrze połączyć się ze sobą. Pamiętajmy, że olej kokosowy ma stałą konsystencję i staje się płynny pod wpływem temperatury. Następnie oleje trzeba schłodzić do temperatury identycznej jak woda połączona z gliceryną. Kolejnym krokiem jest mieszanie. Przy pomocy miksera należy mieszać część olejową, stopniowo dodając wodę z gliceryną. Stopniowo zacznie powstawać masa, którą należy miksować aż do uzyskania pożądanej konsystencji. Na tym etapie można dodać olejki eteryczne. Po chwili mieszania krem jest gotowy. Kosmetyk należy przechowywać w szczelnych pojemnikach, w chłodnym i ciemnym miejscu. Jeśli chcemy przedłużyć trwałość kremu możemy użyć ekologicznych konserwantów, dostępnych w specjalistycznych sklepach.
Antyperspirant z oleju kokosowego – prosty domowy kosmetyk
Składniki:
- 3 łyżki oleju kokosowego
- 5 łyżek sody oczyszczonej
- kilkanaście kropli olejku eterycznego, najlepiej o właściwościach antybakteryjnych
Olej kokosowy podgrzewamy w rondelku do postaci półpłynnej. Dodajemy pozostałe składniki i dokładnie mieszamy. Tężejącą masę przelewamy do słoiczka. Gotowy antyperspirant należy przechowywać w zacienionym, chłodnym miejscu, na skórę nakładamy go podobnie jak krem.
Maseczka koloryzująca do włosów – brąz
Składniki:
- pół szklanki łupin orzechów włoskich
- łyżeczka octu jabłkowego
- kilka kropli oleju
Łupiny orzechów należy zmielić na pył, następnie połączyć je z octem i olejem. W kolejnym etapie należy stopniowo łączyć masę z wrzątkiem, aż do uzyskania konsystencji pozwalającej na łatwe rozprowadzenie na włosach. Być może po kilu minutach będzie konieczne dodanie kolejnej porcji wody. Maskę z łupin orzecha włoskiego nakłada się jak farbę do włosów, tj. przy użyciu pędzla, dzieląc włosy na pasma. Po jej nałożeniu głowę trzeba przykryć czepkiem i utrzymywać w cieple. Przyjmuje się, że po 20 minutach włosy powinny ściemnieć o jeden ton. Po zakończeniu zabiegu włosy należy starannie wypłukać i umyć.
lawendowy balsam do ciała — domowy kosmetyk do samodzielnego wykonania
Składniki:
- masło shea,
- olej z pestek moreli,
- olejek lawendowy.
Sposób przygotowania
W kąpieli wodnej rozpuszczamy 2 łyżki masła shea, dodajemy 1 łyżkę oleju z pestek moreli, a następnie kilka kropli lawendowego olejku eterycznego. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Później wstawiamy do lodówki do zastygnięcia. W celu uzyskania puszystej konsystencji, tężejącą masę możemy wymieszać, np. przy użyciu blendera.
Zawarty w kosmetyku olej z pestek moreli charakteryzuje się następującymi właściwościami:
- natłuszcza, regeneruje,
- jest naturalny, odpowiedni dla wegan — nie zawiera barwników i konserwantów,
- nawilża, dzięki czemu zapobiega nadmiernej utracie wody,
- dzięki zawartości witamin, antyoksydantów oraz kwasu linolowego przeciwdziała procesom starzenia się skóry.
domowy kosmetyk – Tonik ryżowy do cery suchej
Azjatki stosują wodę ryżową do codziennej pielęgnacji cery, zamiast kremu na noc. Nic dziwnego, tonik ryżowy działa odżywczo, a przy tym zmiękcza, nawilża, odżywia i rozświetla cerę. I co najważniejsze, jest banalny w wykonaniu. Aby zrobić tonik ryżowy, potrzebujesz jedynie woreczek brązowego ryżu.
Ryż wsyp do miseczki i zalej gorącą, przegotowaną wodą, która powinna sięgać dwa centymetry ponad poziom ryżu. Miseczkę przykryj ścierką i odstaw na kilka godzin, pamiętając, żeby od czasu do czasu pomieszać jej zawartość. Kiedy mikstura staje się mętna, wówczas masz pewność, że nadaje się do użycia. Otrzymany płyn przelej do buteleczki i włóż do lodówki. Woda ryżowa może stać w lodówce nawet do trzech dni. Najlepiej, jeżeli będziesz przemywać twarz tonikiem dwa razy dziennie. Regularne stosowanie zmiękcza i rozświetla skórę.