Maść nagietkowa. Stosuj na łuszczącą się skórę, wypryski i rany.
Maść nagietkowa. Stosuj na łuszczącą się skórę, wypryski i rany. Przpis maść – zrób to sam!
Maść nagietkowa to produkt znany chyba wszystkim – o jej właściwościach krążą wręcz legendy. Maść nagietkowa jest często stosowana m. in. na hemoroidy, problemy skórne, trądzik, blizny, żylaki. Poznaj właściwości i zastosowanie maści nagietkowej!
Nagietek lekarski (Calendula officinalis) jest jedną z najstarszych roślin leczniczych. Współcześnie to znana i bardzo popularna w Polsce jednoroczna roślina ozdobna. Kwitnie na żółto lub pomarańczowo. Koszyczek kwiatu nagietka to skarbnica wielu związków o działaniu prozdrowotnym m.in. przeciwzapalnym, łagodzącym, przeciwgrzybiczym i rozkurczowym. Maść nagietkowa polecana jest do pielęgnacji podrażnionej skóry w wyniku poparzeń słonecznych, zmian chorobowych oraz gojenia niewielkich ran.
W czym wesprze nas nagietek lekarski?
Wewnętrznie pomaga przy schorzeniach żołądka i pęcherzyka żółciowego, poprawia pracę wątroby, łagodzi toczące się w organizmie stany zapalne, minimalizuje skurcze, pomaga lżej przejść miesiączkę i sprawdza się jako remedium na niektóre dolegliwości pomenopauzalne. Nagietek lekarski jest głównie skarbnicą flawonoidów i karotenoidów, ale zawiera też gorycze, saponiny, śluzy, żywice, olejki eteryczne, sterole, związki siarki czy polisacharydy.
Napar z nagietka możemy popijać, gdy nękają nas wspomniane zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Jest znakomity również do przemywania skóry, na przykład stłuczeń, owrzodzeń czy odmrożeń. Łagodzi stany zapalne sfer intymnych, ale pomaga także ochronić skórę i śluzówkę oczu oraz łagodzić stany zapalne jamy ustnej i gardła (tu poleca się płukanki z naparu lub przyrządzone z nalewki nagietkowej).
Nagietek jest bardzo uniwersalnym i bezpiecznym zielem. Bardzo, bardzo rzadko produkty na jego bazie wywołują efekty uboczne. Maści i napary można stosować zewnętrznie także u małych dzieci, chociażby na odparzenia i inne podrażnienia skóry.
Właściwości i działanie zdrowotne nagietka
Nagietek lekarski jest nietoksyczną, bezpieczną w stosowaniu i z tego powodu cenioną, rośliną zawierającą substancje czynne. Ma bogaty skład, który sprawia, że nagietek ma zastosowanie:
- wewnętrzne w postaci herbaty nagietkowej,
- zewnętrznie jako maść nagietkowa, kremy oraz okłady.
Maść nagietkowa: właściwości
Maść nagietkowa to produkt o dość prostym składzie. Zazwyczaj łączy wyciąg z rośliny z białą wazeliną. Kwiat nagietka może być stosowany zewnętrznie lub wewnętrznie. Wewnętrznie (w postaci naparu z przygotowanego z suszu kwiatu nagietka) nagietek może pomóc na skurcze żołądka i choroby pęcherzyka żółciowego. Napar z kwiatów nagietka jest też zalecany jako uzupełnienie leczenia choroby wrzodowej żołądka oraz po zabiegach chirurgicznych.
Może też przynieść ulgę przy niektórym dolegliwościom towarzyszącym zaburzeniom miesiączkowania, a także w okresie menopauzy. Picie naparu z kwiatów nagietka pobudza czynności wydzielnicze skóry i wątroby, działa przeciwzapalnie. Napar wykazuje także niewielkie działanie bakteriobójcze.
Zewnętrznie napar z kwiatu nagietka lub maść nagietkową można stosować przy problemach skórnych, przy stłuczeniach, oparzeniach I i II stopnia, niewielkich odmrożeniach, owrzodzeniach, na rany pooperacyjne, stany zapalne w jamie ustnej, przy zapalenie gardła i zapaleniach miejsc intymnych (zapalenie pochwy, zapalenie sromu, zapalenie odbytu).
Okłady z nagietka można również stosować na oczy – kwiat nagietka, głównie dzięki działaniu przeciwzapalnemu i bakteriobójczemu, może być pomocny w łagodzeniu podrażnień oczu, przy ich przemęczeniu, przesuszeniu spojówek, które jest spowodowane długim przebywaniem w klimatyzowanych lub przegrzanych pomieszczeniach. Okłady z kwiatu nagietka wspomagają także leczenie zapalenia spojówek.
Maść nagietkowa: zastosowanie
Podstawowymi składnikami większości maści nagietkowych jest kwiat nagietka (nalewka macierzysta z nagietka lekarskiego) oraz substancja pomocnicza, dzięki której otrzymuje się odpowiednią konsystencję produktu. Pozostałe składniki maści nagietkowej to najczęściej wazelina biała lub parafina stała.
Nagietek lekarski w maści stosowany jest przede wszystkim zewnętrznie, wskazaniem do stosowania są stany zapalne skóry, w tym m.in.: wysypki, trądzik, podrażnienia skóry.
Maść nagietkowa stosowana jest również po niewielkich odmrożeniach i po oparzeniach słonecznych oraz po radioterapii. Maść nagietkową można również stosować na żylaki nóg, pomocniczo przy leczeniu rozstępów skórnych i niektórych blizn.
Przepis – maść nagietkowa
Przepis I
SKŁADNIKI:
Garść świeżych płatków nagietka (odmiany pomarańczowej)
150 ml oliwy
20 g wosku pszczelego
- Płatki nagietka drobno siekamy.
- Dodajemy 150 ml oliwy i przez 30 minut podgrzewamy na małym ogniu.
- Następnie przecedzamy przez siteczko.
- Dodajemy 20 g stopionego wosku pszczelego, całość dokładnie mieszamy i przekładamy do małych słoiczków.
Przepis II
SKŁADNIKI:
Garść świeżych płatków nagietka (odmiany pomarańczowej)
200g smalcu wieprzowego (nie solonego)
- Smalec rozpuszczamy, ogrzewając go na małym ogniu.
- Wsypujemy płatki nagietka, mieszamy i studzimy.
- Zostawiamy mieszaninę na 24 godziny i ponownie ogrzewamy.
- Następnie cedzimy przez ściereczkę.
- Uzyskaną maść trzymamy w lodówce w zamkniętym słoiczku.
Przepis III
SKŁADNIKI:
50 g świeżych kwiatów nagietka (odmiany pomarańczowej),
150 g świeżego ziela nagietka,
150 ml spirytusu
5 ml amoniaku 10%
1000 g maści woskowej*
*maść woskowa (Unguentum cereum) – smalec wzbogacony woskiem. Jest mieszaniną wosku białego (Cera alba, 15 cz.) i smalcu (85 cz. na 100 gramów maści). Wosk pszczeli biały jest oczyszczoną postacią wosku żółtego (Cera flava) i wykorzystywany jest jako składnik utwardzający konsystencję maści.
czyli 1000 g maści = 150 g wosku+ 850 g smalcu
- Kwiaty i ziele nagietka siekamy i macerujemy (zalewamy rośliny alkoholem w celu wyciągnięcia jak najwięcej cennych składników) 12 godzin w spirytusie i amoniaku.
- Szczelnie zakrywamy.
- Po 12 godzinach przekładamy masę do roztopionej maści woskowej.
- Zostawiamy na 5-8 godzin w temp. 50-60°C.
Maść ta ma zastosowanie przy egzemie, oparzeniach (również promieniami ultrafioletowymi i Roentgena), wszelkiego rodzaju trudno gojących się ran. Maść również przyspiesza ziarninowanie, naskórkowanie. Zalecana jest przy odleżynach, odmrożeniach, wrzodach i żylakach.
Przepis IV
SKŁADNIKI:
2 garści świeżych kwiatów nagietka (odmiany pomarańczowej),
0,5 szklanki oleju roślinnego (słonecznikowy, sojowy) lub oliwy z oliwek,
30 g lanoliny (dostępna w aptece) (ewentualnie 1-2 tubki Dermosanu),
1 pudełko kremu Nivea (dodajemy jeżeli chcemy kremować twarz).
- Kwiaty nagietka dodajemy do wrzącego oleju.
- Całość trzymamy na małym ogniu około 1 minutę i następnie dodajemy lanolinę.
- Zdejmujemy z ognia, przykrywamy i odstawiamy do następnego dnia.
- Podgrzewamy i przecedzamy przez podwójną jałową gazę do słoiczków.
- Przechowujemy w lodówce.
Co warto smarować maścią z nagietka?
- Maść nagietkowa ma wyjątkowo uniwersalne zastosowanie. Oto najczęstsze sytuacje, w których warto po nią sięgnąć.
- przesuszoną, wrażliwą skórę twarzy, która straciła jędrność,
- suche, łuszczące się łokcie i pięty,
- rogowaciejącą skórę ramion, krosty wokół meszków włosowych.
- zmiany łuszczycowe,
- swędzące zmiany alergiczne, AZS, egzemę,
- wypryski i krosty związane m.in. z trądzikiem, trądzikiem różowatym,
- stopy i paznokcie zajęte grzybicą,
- skórę poparzoną po opalaniu,
- miejsca odmrożone i przemarznięte,
- stłuczenia i otarcia,
- odleżyny i trudno gojące się rany.